Muzikinio kūrinio naudojimas viešai. Teisės ir pareigos apie kurias reikia žinoti.

Pasak Lietuvos autorių teisių ir gretutinių teisių įstatymo 15 str. 2 dalies bet koks kūrinio originalo ar jo kopijos naudojimas be pačio autoriaus, jo teisių rėmėjo ar kito įgalioto autoriaus atstovo yra laikomas neteisėtu.

To paties straipsnio sekančioje dalyje yra kalbama apie tai, jog autorius turi teisę į gaunamą atlyginimą už jo kūrinių panaudojimą viešojoje erdvėje bet kokia forma. Tai gali būti gyvas atlikimas, fonograma, retransliacija, transliacija ar naudojimas audiovizualine forma.

Šio įstatymo 2 str. 30 dalis tiksliau apibūdina, ką teisiškai reiškia viešas kūrinio atlikimas. Tai gali būti kūrinio grojimas, dainavimas, vaidinimas, skaitymas ar kitoks jo atlikimas viešai tiesiogiai arba įrašo forma pasitelkiant įrangą, erdvėje, kurioje yra kiti visuomenės nariai. Teisiškai viešos vietos yra laikomos parodos, renginiai, mugės ir t.t.

Kartu to pačio įstatymo 55 str. 1 dalis detaliai paaiškina, kad tiek atlikėjai, tiek jų įrašų fonogramų gamintojai turi teisę pretenduoti į atlyginimą už komerciškai išleistų kūrinio kopijų naudojimą tiesiogiai arba netiesiogiai, ar kūrinio paskelbimą kita forma.

Norintys naudoti teisiškai apsaugotų kūrinių kopijas, fiziniai arba juridiniai asmenys privalo sumokėti tam tikrą mokestį autoriams arba jų atstovams.

Kaip įgyti leidimą naudoti kūrinius saugomus autorinių teisių?

Leidimą atlikti kūrinį viešoje erdvėje gali suteikti autorių teisių kolektyvinio administravimo asociacija, trumpiau žinoma LATGA pavadinimu.

Ši 1990 metais įkurta organizacija prižiūri ir administruoja autorinių teisių turėtojų teises, rūpinasi, renka ir paskirsto atlyginimą už jų atlikimą, užtikrina platesnį kūrinių atlikimą mūsų šalyje bei užsienyje ir reaguoja į pažeidimus autorių teisių srityje.

Tam, kad asmuo norintis viešai panaudoti autorinėmis teisėmis saugomus kūrinius galėtų tai padaryti, jis privalo su LATGA sudaryti licencinę sutartį kreipdamiesi į ją telefonu, elektroniniu paštu arba pateikdami paraišką dėl sutarties pačioje LATGA internetinėje svetainėje. Atsisiuntus formą, ją reikia užpildyti ir atsiųsti organizacijai elektroniniu paštu

Kiek kainuos licencija?

Mokamo atlyginimo dydis ir jo mokėjimo tvarka bus nurodyta sudaromoje sutartyje su LATGA, atsižvelgiant į tokius dalykus kaip:

 • Kokioje erdvėje muzika bus naudojama (viešbutis, kavinė ir t.t.)
 • Kiek žmonių bus (jei naudojama renginyje),
 • Erdvės kurioje bus naudojama muzika ploto,
 • Pajamos už parduotus bilietus (jei organizuojamas mokamas renginys),
 • Renginio dienų skaičiaus.

Daugiau informacijos apie tarifus ir narius kuriuos atstovauja LATGA, galima rasti organizacijos svetainėje.

Pabaigai

Bet koks kūrinio atlikimas viešai (net ir nemokamas labdaros tikslu organizuojamas renginys), reikalauja leidimo iš autoriaus ar jo atstovų.

Paprastai į LATGA reikia kreiptis bent 3 dienos iki renginio leidimui norimiems atlikti kūriniams gauti. Na, o kreipiantis reikia kuo tiksliau nurodyti kokie kūriniai ir kokia forma bus atliekami.

Auginkite savo verslą

Nedidelė investicija, suteikianti jūsų verslui didelį konkurencinį pranašumą!

0
  0
  Krepšelis
  Jūsų krepšelis yra tuščiasGrįžti į parduotuvę