Asociacija LATGA – tai 1990 metais įkurta kolektyvinio administravimo organizacija, kurios tikslas saugoti autorių teises bei užtikrinti gaunamą atlygį už jų atliekamų kūrinių naudojimą viešoje erdvėje.
Laikoma, jog iki 1994 metų kai LR Kultūros ministerija įsteigė Autorinių teisių gynimo skyrių, LATGA viena pati atstovavo intelektualinės nuosavybės interesams valstybėje.
Kita veikla, kuria užsiima LATGA organizacija apart autorinių teisių, kūrėjų priežiūros ir atlyginimo užtikrinimo yra narių veiklos koordinavimas. Užtikrina kuo platesnį autorių kūrinių naudojimą Lietuvoje ir užsienyje bei stabdo autorinių teisių pažeidimus.
Galima plačiau aptarti LATGA veiklos sritis, ypatybes ir istoriją.
Kaip jau minėta anksčiau, organizacija LATGA susikūrė praėjus vos keliems mėnesiams po Lietuvos nepriklausomybės paskelbimo.
Grupė autorių sugalvojo įsteigti asociaciją, kuri atstovautų kūrėjų interesus ir spręstų įvairius klausimus susijusius su autorinėmis teisėmis bei skatintų kūrybinę gerovę Lietuvoje.
1990 metais įsteigta organizacija šiuo metu vienija daugiau kaip 5000 autorių visoje Lietuvoje ir užsienyje.
Žemiau pateikiame svarbiausius LATGA istorinius įvykius.
1990 gegužės 29 d. – LATGA įsteigiama. Bendros asociacijos steigimo sutartį pasirašė tuometinės kūrybinės sąjungos esančios Lietuvoje:
1992 m. liepos mėn. LATGA tampa tarptautinės organizacijos už autorių teisių gynimą CISAC nare.
Iki 1994 m. Asociacija atstovavo valstybės interesus autorinių teisių klausimais, iki kol buvo įsteigtas Kultūros ministerijos Autorių teisių skyrius.
1999 m. gegužės mėn. Lietuvoje yra priimamas pirmas savarankiškas įstatymas, kuris numato autorių teisių gynybą ir administravimą.
2016 m. birželio mėn. LATGA tapo organizacijos BIEM, prižiūrinčios mechaniškai atgaminamų kūrinių autorių teises, nare.
2018 m. gegužės mėn. LATGA tapo SAA, besirūpinančios audiovizualinių kūrinių teisėmis, oficialia nare.
Pagal savo principą LATGA yra nevalstybinė, ne pelno siekianti organizacija, kurios tikslas yra administruoti įvairių meninių sričių autorines teises, pasirūpinant, jog teisių turėtojų intelektualinė nuosavybė yra apsaugota, registruoti pažeidimus ir užtikrinti, jog teisių turėtojai gauna atitinkamą atlygį už savo kūrinius.
LATGA administruoja tokias autorių teises:
LATGA užtikrina jog autoriai gauna atlyginimą už savo kūrinius tokiais atvejais:
LATGA, remdamasi autorinių teisių įstatymais ir sudarytomis sutartimis su autoriais, atlieka tokias organizacines funkcijas:
Organizacijai nuo pat įkūrimo iki 2012 metų vadovavo Edmundas Vaitekūnas. 2012 metų rudenį pareigas perėmė poetas ir rašytojas Jonas Liniauskas.
Nuo pat organizacijos įsikūrimo keitėsi ir asociacijos prezidentai bei tarybos nariai. Prezdentų pareigas užėmė įvairūs žymūs šalies menininkai, dirbę visų Lietuvos autorių labui.
Per visą istoriją LATGA prezidentais yra buvę šie asmenys:
Ją sudaro:
Norint įsigyti licenciją muzikos transliavimui savo versle, būtina su LATGA sudaryti muzikos kūrinių naudojimo sutartį.
Sutarties sudarymui reikalingi šie duomenys:
Įmonės rekvizitai |
|
Įmonės kontaktiniai duomenys |
|
Sutartį pasirašantis įgaliotas įmonės asmuo |
|
Buhalterinė informacija |
|
Bendri duomenys apie verslą |
|
Pabaigai
Aptarus LATGA, jos veiklą ir istoriją, galima teigti, kad ši organizacija buvo ir yra viena svarbiausių užtikrinant, jog Lietuvos autorių teisės būtų tinkamai administruojamos ir ginamos nuo pat savo įkūrimo.
Įvairūs verslai, norintys savo viešose erdvėse naudoti autorinėmis teisėmis saugomą muziką, privalo gauti atitinkamą licenciją iš LATGA, kuri leistų tai daryti legaliai. Arba pasinaudoti Cherry Music siūloma alternatyva – gauti ir groti LATGA neatstovaujamų autorių muziką.