Kas yra AGATA?

AGATA arba kitaip – Lietuvos gretutinių teisių asociacija – tai asociacija besirūpinanti atlikėjų ir muzikos įrašų gamintojų teisėmis bei išduoda licencijas verslininkams jas atlikti viešai.

Įkurta dar 1999 metais, asociacija šiuo metu vienija daugiau nei 9000 muzikos atlikėjų ir jos gamintojų Lietuvoje.

AGATA veikla

Asociacija AGATA rūpinasi įvairiais reikalais susijusiais su muzikos kūrėjų teisėmis ir jų kūrinių atlikimu. Visų pirma asociacija administruoja gretutines teises tų autorių, kurie jas turi, užtikrina, kad šios teisės būtų saugomos tiek Lietuvoje, tiek užsienyje.

Kita AGATA veiklos sritis – dalyvavimas įvairiuose tarptautiniuose renginiuose, kuriuose yra nagrinėjamos gretutinių teisių gynimo problemos. Tai leidžia tobulinti principus pagal kuriuos AGATA gina Lietuvos ir užsienio šalių kūrėjų gretutines teises.

Dar viena AGATA veiklos sritis yra susijusi su analogiškų užsienio šalių organizacijų bendradarbiavimu, keitimųsi apskaitos duomenimis bei siūlymais tobulinti teisės aktus dėl gretutinių teisinių gynimo, reglamentavimo ir administravimo.

AGATA vadovybė

AGATA asociacijos vadovybę sudaro keletas pagrindinių institucijų:

  • Visuotinis narių susirinkimas (šaukiamas Tarybos bent kartą per metus)
  • Asociacijos taryba (sudaryta iš 5 atlikėjų ir 5 fonogramų gamintojų atstovų)
  • AGATA administracija
AGATA narystės privalumai. Kodėl atlikėjams verta pagalvoti apie narystę organizacijoje?

AGATA suinteresuota ginti gretutines autorių teises bei užtikrinti, kad atlikėjai gautų atlygį už jų atliekamus kūrinius.

Jei pats leidžiate savo muziką, o ji yra leidžiama per televiziją, radiją ar naudojama viešoje vietoje, tuomet jūs, kaip šios muzikos kūrėjas ir autorius, turite teisę į atlyginimą už jūsų kūrinių naudojimą.

AGATA savo nariams padeda surinkti ir išmoka atlygį už jų kūrinių panaudojimą bet kokioje viešoje erdvėje, renginiuose, televizijos ar radijo eteryje. Pati narystė šioje organizacijoje yra nemokama.

AGATA:
  • Užtikrina, jog asociacijos nariai gaus atlyginimą

Organizacija laikosi kertinio principo, kad muzika nėra vieša nuosavybė, kurią kiekvienas žmogus gali laisvai naudoti savo reikmėms. Kūrėjai darbui su savo kūriniais skyrė investicijų į muzikinius instrumentus bei aparatūrą, dėjo pastangas puoselėti savo talentą ir tobulėti, užsiiminėjo savo muzikos kūrinių leidyba.

Dėl šios priežasties, norintys tą muziką panaudoti verslininkai ar transliuotojai (kavinių ar parduotuvių savininkai, televizijos laidų prodiuseriai ar radijo transliuotojai) turi prievolę už ją tinkamai atsiskaityti.

Tas pats principas turi galioti ir technologijų industrijos atstovams. Kompiuterių, telefonų ar kitos formos skaitmeninių laikmenų pardavėjai privalo mokėti kompensacinio principo tuščios laikmenos mokestį, už legalų filmų ar muzikos kopijavimą asmeniniais tikslais.

Būtent dėl šio tikslo, 1999 metais tokia organizacija kaip AGATA ir susikūrė – užtikrinti bendrą atlyginimą įvairiems muzikos kūrėjams ir leidėjams gaunamą už jų kūrinių panaudojimą.

  • Pateikia išsamias atlikėjo muzikos panaudojimo ataskaitas

Savo nariams AGATA taip pat suteikia galimybę stebėti, kaip dažnai ir kokiuose šaltiniuose jų muzika buvo leidžiama per tam tikrą laikotarpį bei koks atlygis už jų panaudojimą jiems priklauso. Nariams tereikia prisijungti prie internetinio puslapio mano.agata.lt ir šie duomenys bus pasiekiami vos kelių mygtukų paspaudimu.

  • Užtikrina, jog kiekvieno nario teisės yra lygiavertės

Kaip minėta, AGATA šiuo metu vienija daugiau kaip 9000 įvairių meno šakų kūrėjų, tarp kurių didžiausią dalį sudaro muzikantai ir muzikos leidėjai. Kiekvienas narys šioje organizacijoje yra lygus, o jo kūrybinės teisės yra ginamos remiantis tokiais pat principais.

  • Teikia svarbiausią informacinę pagalbą savo nariams

AGATA taip pat užtikrina, kad kiekvienam jos nariui, t.y. muzikos atlikėjams, aktoriams bei jų kūrinių leidėjams būtų teikiamos kokybiškos ir kvalifikuotos teisinės konsultacijos, pagalba narystės, mokestiniais ir kitais aktualiais klausimais.

Aktyvus AGATA dalyvavimas kultūrinėje ir socialinėje veikloje taip pat prisideda prie to, kad yra populiarinama bei palaikoma jaunųjų atlikėjų kūrybinė produkcija.

  • Užtikrina, jog kūriniai atsiras nacionalinėje muzikos bazėje bei tarptautinėse platformose

AGATA savo narių kūrinius gali įkelti tiek į lietuviškas, tiek į tarptautines platformas. Pavyzdžiui mūsų šalies platforma „Pakartot.lt“ leidžia privatiems klausytojams, televizijos prodiuseriams, radijo transliuotojams bei verslininkams planuojantiems muziką naudoti viešai, lengviau pasiekti šiuos kūrinius.

Organizacija taip pat suteikia galimybes kūrėjams įkelti savo muzikinius į tarptautines muzikines platformas, tokias kaip „Spotify“, „Deezer“ ir t.t. Kuo didesnis muzikos pasiekiamumas, tuo didesnis atlygis už jos panaudojimą yra įmanomas.

  • Užtikrina muzikos autorių teises ir užsienio rinkose

AGATA taip pat gali užtikrinti, jog kūrėjai gaus atlyginimą už jų muzikos panaudojimą tarptautinėse rinkose. Organizacija yra pasirašiusi bendradarbiavimo sutartis su beveik 30 tokio pat pobūdžio asociacijų pasaulyje. Taigi, jei atlikėjo muzika yra atliekama užsienio rinkose, jiems atlyginimas taip pat yra užtikrinamas.

Kada verslininkams reikia licencijos AGATA asociacijos?

Licencija verslininkams iš AGATA asociacijos yra reikalinga tuomet, kai norima viešoje erdvėje (kavinėje, prekybos centre, bare, renginyje ir t.t.) naudoti autorinėmis teisėmis saugomus muzikinius kūrinius. Kitaip tariant – su AGATA yra sudaroma sutartis tokiais atvejais:

  • Organizuojamas renginys ar koncertas, kur bus atliekami tokie kūriniai.
  • Jei planuojama atidaryti sporto klubą, barą, restoraną viešbutį ir t.t., kur tokie kūriniais bus grojami.

Jei esate verslininkai ir domėjotės apie AGATA organizacija, tikriausiai žinote ir apie kitą panašaus principo – LATGA asociacija. Norint turėti licenciją viešai atlikti autorinėmis teisėmis apsaugotus kūrinius, būtina sudaryti sutartį su šiomis dviejomis organizacijomis.

Taip yra dėl to, jog LATGA atstovauja kūrinio autorių interesus, o AGATA – muzikos atlikėjų ir leidėjų interesus. Muzikos kūrinio viešas atlikimas yra skaitomas legaliu tik gavus atitinkamą sutikimą tiek iš kūrinio autoriaus, tiek iš jo atlikėjo bei leidėjo.

Šiuos leidimus išduoda abi organizacijos.

Auginkite savo verslą

Nedidelė investicija, suteikianti jūsų verslui didelį konkurencinį pranašumą!

0
    0
    Krepšelis
    Jūsų krepšelis yra tuščiasGrįžti į parduotuvę