Apie psichologinį muzikos efektą žmogui yra parašytas ne vienas mokslinis straipsnis ir atliktas ne vienas tyrimas.

Pastebėti jos poveikį mums nėra sudėtinga: mėgstamiausių savo atlikėjų kūrinių mes klausome norėdami atsipalaiduoti, praskaidrinti nuotaiką, panaudoti ją kaip priemonę savirefleksijai ir panašiai.

Šiame straipsnyje – plačiau apie 5 mokslininkų atradimus studijuojant ryšį tarp žmogaus ir muzikos, būtent psichologiniu aspektu.

1. Muzika gerina kognityvinius sugebėjimus

Tyrimai rodo, jog tinkama foninė muzika ar muzika grojama tuo metu kai žmogus yra užsiėmęs kažkuo kitu, gerina suaugusio žmogaus sugebėjimą spręsti įvairiais kognityvines užduotis.

Įdomu ir tai, jog vieno bandymo metu mokslininkams pavyko įžvelgti tai, jog grojant aukštesnio tempo muziką smegenys geba greičiau apdirbti informaciją, o kartu gerėja ir atmintis.

Taigi, kuomet kitą kartą darbe dirbsite prie sunkesnės užduoties, pagalvokite apie savo mėgstamiausios muzikos pasileidimą fone ir pamatysite, jog darbas iškart taps našesnis.

Tiesa, verčiau rinktis instrumentinę muziką, kadangi sudėtingi dainos žodžiai gali dar labiau atitraukti jus nuo darbo.

2. Muzika mažina stresą

Šis faktas – vienas labiausiai žinomų, net ir labai nesidomintiems muzikos efektu.

Tik pagalvokite, pavyzdžiui apie jogos pamokas, kaip pavyzdys, kur šalia meditacijos labai dažnai yra paleidžiama rami muzika. Toks efektas yra tikras ir paremtas moksliniais tyrimais.

Štai vienas 2013 eksperimentas pabandė patestuoti žmonių reakciją į stresą sukeliantį daiktą ir apklausti dalyvius specialiu klausimynu.

Viena žmonių grupė testo klausimus pildė beklausydami atpalaiduojančios muzikos, kiti – tekančio vandens garsų, o štai treti – viską pildė tyloje.

Tyrimo rezultatai parodė, jog muzika buvo tas faktorius kuris žmonėms padėjo labiausiai atsipalaiduoti ir teigiamai paveikė autonominę nervų sistemą.

3. Muzika padeda suvalgyti mažiau

Visai neseniai atrastas dalykas yra tai, jog muzika netgi padėti psichologiškai tiems, kas meta svorį.

Sakoma, jog ramios muzikos klausymas ir mažiau ryškios saulės į patalpas, padeda susilaikyti nuo valgymo.

Pasak tyrėjų, šie du faktoriai padeda žmogui atsipalaiduoti ir nusiraminti, o tai priveda prie to, jog žmogus maistą valgys taip pat lėčiau ir neskubėdamas, taigi kartu suvalgys mažiau maisto produktų.

Jei jūsų tikslas yra būtent toks, pabandykite fone pasileis itin ramios muzikos vakarieniaujant ar pietaujant, galbūt pamatysite, jog iš tiesų norisi mažiau valgyti ir greičiau pasisotinsite.

4. Muzika gerina atmintį

Muzika besimokant – daugelio žmonių įprotis. Tačiau ar tai tikrai yra naudą? Pasak mokslininkų, tai tikrai gali būti faktorius stiprinantis atmintį.

Tiesa, tyrimų rezultatai nėra vienpusiški. Čia esą svarbu atsižvelgti ir į tokius faktorius kaip muzikos stilius, ar klausoma muzika žmogui išties patinka ir netgi žmogaus muzikinį išsilavinimą.

Vieno tyrimo metu buvo nustatyta, jog didelių muzikinių žinių neturinčius žmones kur kas geriau veikė teigiama muzika, padėjusi mokytis ir lengviau įsisavinti žinias.

Tuo tarpu, daugiau muzikinio išsilavinimo turintys žmonės kur kas efektyviau dirbo tuo metu kai tyrėjai leido neutralią muziką. Manoma, jog taip yra dėl to, jog tokia sukelia mažiau blaškymosi.

Jei manote, jog muzika jus paprasčiausiai blaškys, tuomet žinoma, dirbkite verčiau tyloje.

5. Muzika mažina skausmą

Manoma, jog muzika taip pat padeda žmonės lengviau kentėti skausmą.

Vienas tyrimas tyręs žmones kenčiančius nuo fibromialgijos, pastebėjo, jog žmonės klausantys muzikos vos vieną valandą per dieną kenčia kur kas mažesnius skausmus nei tie kurie jos neklausė.

Tyrimas užtruko 4 savaites ir po jų buvo nustatyta, jog tie, kas muzikos klausė kiekvieną dieną, jausdavo mažiau skausmo ir išgyveno lengvesnius depresyvius periodus.

Šis tyrimas buvo svarbus įrodymas apie galimą muzikinės terapijos efektą gydant pacientus.

Pabaigai

Straipsnyje aptarėme mokslininkų pastebėjimus apie muzikos sukeliamą psichologinį efektą.

Galima sakyti, jog muzika turi išties nemažai benefisų, todėl kitą kartą kai norėsite atsipalaiduoti, pakelti sau nuotaiką, o galbūt pagerinti darbų našumą – pasileiskite muzikos.